امروز:

آثار و برکات لا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیممعنای ذکر «لا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیم» چیست و این ذکر چه آثار و برکاتی دارد؟

لا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیم

پرسش

«لا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیم» یعنی چه؟!

پاسخ اجمالی

«لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ»؛ یعنی هیچ نیرو و توانى جز از سوى خداوند بلندمرتبه و بزرگ نیست‏.
واژه «حول» در لغت به معنای حرکت و جنبش،[1] و «قوّة» به معنای استطاعت و توانایی است.[2]
بنابر این، معنای عبارت فوق این است که: هیچ حرکت و قدرتی در جهان آفرینش جز به مشیت خداوند متعال و بزرگ وجود ندارد.
این ذکری است که خداوند در شب معراج به پیامبر اکرم(ص) هدیه داده است: «عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: قَالَ اللَّهُ تَعَالَى لِنَبِیِّهِ لَیْلَةَ الْمِعْرَاجِ أَعْطَیْتُکَ کَلِمَتَیْنِ مِنْ خَزَائِنِ عَرْشِی لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ وَ لَا مَنْجَى مِنْکَ إِلَّا إِلَیْک».‏[3]
این ذکر آثار و برکات فراوانی دارد. امام صادق(ع) از رسول خدا(ص) نقل می‌کند: … هر کس فقر بر او فشار آورد، جمله «لا حَولَ و لا قُوّةَ إلّاباللَّه العلىّ العظیم» را زیاد بگوید که فقر را بر طرف می‌کند: «وَ مَنْ أَلَحَّ عَلَیْهِ الْفَقْرُ، فَلْیُکْثِرْ مِنْ قَوْلِ «لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ» یَنْفِی عَنْهُ الْفَقْرَ».[4]
در روایت آمده است پیامبر اکرم(ص) به على (ع) فرمود: چون در ورطه‌‏اى هولناک افتى، بگو: «بسم الله الرحمن الرحیم لا حول و لا قوة الّا بالله العلىّ العظیم»‏ که خداوند به وسیله این دعا بلا را بر می‌گرداند.[5]
«لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ»… ذکر افراد مؤمن و اولیای الهی است؛ آنان که حول و قوتى در مقابل قدرت و اراده و عظمت پروردگار متعال براى خود قائل نیستند، و در انجام وظایف بندگى و اوامر الهى پیوسته کوشا می‌باشند؛ از ظاهر و باطن، و در نهان و آشکار، عبادت و اطاعت خداوند متعال را به جا می‌آورند، و حالات بود و نبود، زیادى و کمى، مدح و ذم، و عزت و ذلت در نظر آنان برابر و یکسان است؛ زیرا همه این حالات مختلف از مبدأ واحد و از یک سر چشمه سرازیر می‌شود و جریان پیدا می‌‏کند.
آنان چون خداوند عزیز متعال را به عینه و از روی شهود، حاضر و محیط و ناظر و قیوم و مالک و سلطان دیده، و خود، بلکه همه موجودات جهان را در تحت نظر و احاطه و سلطنت و قیومیت او محو و فانى دیدند، قهراً و بی‌اختیار پیوسته در مقام عبودیت و بندگى و اطاعت بوده، و سراپا تسلیم و مطیع و خاضع شده، و هیچ‌گونه حول و قوتى از غیر او نخواهند دید.
و در این‌جا است که حقیقت «لا حول و لا قوة الا باللَّه العلى العظیم» را چنان‌که شایسته است مشاهده خواهند کرد؛ یعنى هیچ‌گونه تحول در حالات مختلف جهان و موجودات، و هیچ‌گونه ظهور نیرو و قدرتى پدید نشود، مگر از او و به سبب او و هیچ موجودى را حول و قوتى از خود نیست.‏[6]

پی نوشت:
[1]. مصطفوی، حسن، التحقیق فی کلمات القرآن الکریم، ج‏ 2، ص 318، تهران، بنگاه ترجمه و نشر کتاب، 1360ش.
[2]. راغب اصفهانی، حسین بن محمد، المفردات فی غریب القرآن، تحقیق، داودی، صفوان عدنان، ص 693، دمشق، بیروت، دارالقلم‏، الدار الشامیة، چاپ اول، 1412ق.
[3]. مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار، ج 90، ص 186، بیروت، دار إحیاء التراث العربی، چاپ دوم، 1403ق.
[4]. کلینی، محمد بن یعقوب، کافی، محقق، مصحح، غفاری، علی اکبر، آخوندی، محمد، ج 8، ص 93، تهران، دار الکتب الإسلامیة، چاپ چهارم، 1407ق.
[5]. طبرسی، حسن بن فضل، مکارم الاخلاق، ص 352، قم، شریف رضی، چاپ چهارم، 1412ق.
[6]. ر. ک: منسوب به جعفر بن محمد علیه السلام (امام ششم)، مصباح الشریعة و مفتاح الحقیقة، ترجمه، مصطفوی، حسن، ص 301- 392، تهران، انجمن اسلامی حکمت و فلسفه ایران، چاپ اول، 1360ش.


منبع : اسلام کوئستلینک منبع

مطلب آثار و برکات لا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیم در سایت مفیدستان.


لینک منبع و پست :آثار و برکات لا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیم
http://mofidestan.ir/%d8%a2%d8%ab%d8%a7%d8%b1-%d9%88-%d8%a8%d8%b1%da%a9%d8%a7%d8%aa-%d9%84%d8%a7-%d8%ad%d9%88%d9%84-%d9%88%d9%84%d8%a7-%d9%82%d9%88%d9%87-%d8%a7%d9%84%d8%a7-%d8%a8%d8%a7%d9%84%d9%84%d9%87-%d8%a7%d9%84/


نوشته شده در : سه شنبه 7 آذر 1396  توسط : وبلاگ .    نظرات() .

دستگاه چرخ LED گردان یا صفحه نمایش گردشی LED با استفاده از آردوینو


در این پروژه قصد داریم تا به شما چگونگی ساخت یک صفحه نمایش LED چرخان ساده را که با عنوان Spinning LED Display معروف است را با استفاده از آردوینو نشان دهیم. انگیزه ساخت ساختنی چرخ LED گردان زمانی به ذهنمان رسید که یک محصول در فروشگاه دیدم که در آن یک متن کاملا واضحی بر روی یک نوار LED چرخان قابل مشاهده بود.

پس از آن من تصمیم گرفتم این ساختنی را برای شما بسازم و آردوینو انتخاب خوبی برای ساخت صفحه چرخان LED است.

در این پروژه، برای طراحی مدار چاپی (PCB) از نرم افزار Eagle CAD استفاده می کنیم. نرم افزار Eagle به دلیل نیاز به ساخت یک PCB با وزن سبک انتخاب شد زیرا چرخش با سرعت بالا در پروژه مورد بحث است و PCB یکی از بخشهای ماژول چرخشی است. در این مدار به دلیل ابعاد کوچک و برد قدرتمند از Arduino pro mini استفاده شده است.

در این پروژه همچنین از ۷ عدد LED، یک جفت IR LED و یک فتودیود استفاده شده است. IR LED و فتودیود برای طراحی یک سیستم فیدبک مورد استفاده قرار گرفته اند که موقعیت فعلی بخش چرخان را به آردوینو می دهد. LEDها در یک خط قرار گرفته و به برد آردوینو متصل شده اند. یک موتور DC گیربکس دار کوچک برای چرخاندن این مدار به کار گرفته شده و هنگامی که مدار شروع به چرخش می کند، LED ها الگوهای چشمک زنی را می سازند که باعث نمایش حروف الفبای انگلیسی می شود. می توان کدهای برنامه را برای نمایش زبان های دیگر اصلاح کرد.

کارکرد صفحه نمایش LED بسیار جالب است و از این پروژه شگفت انگیز می توان در موارد دکوراتیو و ایجاد طراحی های زیبا و کاربرد های گرافیکی استفاده کرد. علاوه بر این می توان از این صفحه نمایش در مکان های عمومی مانند ایستگاه راه آهن یا اتوبوس و فرودگاه به عنوان یک تابلوی نمایش دهنده استفاده کرد. ساخت این پروژه همچنین بسیار مقرون به صرفه است. بخش های موتور گیربکس دار و دیگر بخشهای چرخشی نیاز به نگهداری به موقع و مناسبی دارند.

نمودار مدار چرخ LED گردان

مدار چرخ LED گردان و صفحه نمایش LED گردان با استفاده از آردوینو

نمودار مدار در شکل بالا نشان داده شده است. همچنین من یک PCB در Eagle طراحی کرده ایم که فایلهای آن در زیر داده شده است. فرآیند چاپ PCB کار ساده ای است که می توانید آن را از وبلاگ ما فرابگیرید. برای چاپ PCB به شکلهایی که در زیر قرار گرفته توجه کنید.

اگر شما نمی خواهید PCB را چاپ کنید، می توانید از بردهای هزار سوراخ (GPP) که به سادگی در مغازه ها یافت می شود استفاده کنید.

همانطور که میبینید، مدار این پروژه ساده است اما من بعضی نکات کلیدی را که باید در نظر داشته باشید را شرح می دهم.از LED های مستطیل شکل استفاده کنید زیرا LED های دایره ای شکل فضای بیشتری را اشغال می کنند و نقشه ای که من طراحی کرده ام بر اساس LED های مستطیل شکل است. پس از برقراری اتصالات IR LED را بررسی کنید. اشعه IR یا فروسرخ با چشم انسان قابل دیدن نیست، بنابرین وارد دوربین در گوشی هوشمند خود شوید و در صفحه گوشی به IR LED نگاه کنید. اگر بر روی IR LED نوری مشاهده کردید نشان می دهد اتصالات LED صحیح و درست است. اتصالات فتودیود کمی پیچیده تر است، زیرا فتودیود در بایاس معکوس کار میکند. برای اتصالات مناسب به شکل زیر نگاه کنید.

برای تغذیه این مدار می توان از یک باتری ۹ ولتی استفاده کرد، باطری را به وسیله کلاه باطری به کانکتور متصل کنید.

پس از لحیم کاری تمام قسمتها، کافیست مدار را روشن کرده و LED مربوط به تغذیه را در برد آردوینو بررسی کنید. اگر LED روشن شد می توانید کد برنامه را آپلود کنید.

شماره نام تعداد مقدار مشخصات
۱٫ آردوینو Pro Mini ۱
۲٫ برد PCB مسی ۱
۳٫ موتور dc گیربکس دار ۱ بیش از ۳۰۰ RPM
۴٫ چرخ ۱ برای موتور
۵٫ منبع تغذیه ۱ ۱۲ V
۶٫ باتری ۱ ۹ V
۷٫ کلاه باتری ۱
۸٫ LED ۷ قرمز- مستطیل شکل
۹٫ مقاومت ۸ ۳۳۰ ohm
۱۰٫ مقاومت ۱ ۱۰K ohm
۱۱٫ IR LED ۱
۱۲٫ فتودیود ۱
۱۳ کلید فشاری ۱

موتور الکتریکی

من از یک موتور BO 12 ولت DC گیربکس دار استفاده کردم که RPM آن ۳۰۰ است. در این پروژه من موتور BO را انتخاب کردم زیرا زیرا نصب آن بسیار ساده است. شما می توانید از موتورهای دیگری که در دسترس هست استفاده کنید اما موتورهای بسیار کوچک را انتخاب نکنید زیرا نمی توانند وزن این مدار را تحمل کرده و آنرا بچرخانند. همچنین RPM موتور انتخابی نباید کمتر از ۳۰۰ باشد.

ویدئوی نصب

در این قسمت یک ویدئو قرار دارد که چگونگی نصب و مراحل، سر هم کردن موتور و چرخ و برد آردوینو و LED ها را شرح می دهد.

کد برنامه نویسی چرخ LED گردان

برد آردوینو Pro Mini را می تواند با استفاده از یک ماژول ارتباطی FTDI پروگرام کرد. پس از اتصال ماژول ارتباطی به برد آردوینو، فقط کافیست کد را کپی کرده و آن را آپلود کنید. قبل از قراردادن موتور، مدار را بررسی کنید. برای بررسی، یک کاغذ سفید (منعکس کننده) را در مقابل IR LED و فتودیود قراردهید. LED ها شروع به چشمک زدن می کنند و چشمک زدن آنها زمانی که از کاغذ سیاه ( غیر منعکس کننده) استفاده شود، قطع می شود.

فتودیود یک سنسور آنالوگ است بنابرین به پین A0 برد آردوینو متصل شده است. این پین به صورت یک Startpin عدد صحیح (integer) تعریف شده است. هر کدام از ۷ LED ها به ۷ پین از آردوینو متصل شده اند که به صورت ۷ عدد صحیح (integer) PIN1 تا PIN7 تعریف شده اند.

در قسمت void setup()، پین A0 به صورت ورودی (INPUT) و پین های به نام PIN به صورت خروجی (OUTPUT) تعریف شده اند.

در قیمت void loop()، یک value به صورت عدد صحیح تعریف شده که برابر با مقدار “analogRead” در Startpin است، اگر مقدار این value از ۲۰۰ بزرگتر شود برنامه وارد حلقه داخلی می شود.

در قسمت شرطی if، هر کدام از حروف الفبا نوشته شده است برای این کار Sp() را دنبال کنید.

در مرحله بعد، عملکرد تمام حروف الفبا تعریف شده است. برای مثال، در تابع void A()، در ردیف اول برای ساخت ستون اول حرف “A” سیگنال (۰,۱,۱,۱,۱,۱,۱) ، در خط دوم برای ساخت ستون دوم حرف “A” سیگنال (۱,۰,۰,۱,۰,۰,۰) ارسال می شود. و به این روش تمام ستونهای هر کدام از حروف الفبا با تعریف این سیگنالها ساخته می شوند.

در پایان، سیگنال عملکرد با عنوان void signal معرفی گشته که در آن D1 تا D7 تعریف شده اند و بر طبق ۱ یا ۰ بودن مقدار HIGH یا LOW گرفته اند. در ادامه آن یک تأخیر ۱ میلی ثانیه قرار داده شده است. در صورت استفاده از یک موتور با سرعت بالاتر این تأخیر را کاهش دهید.

ویدیوی کارکرد چرخ LED گردان

در اینجا نحوه کار کرد یک ال ای دی چرخان را می بینید.

کارکرد پروژه

این پروژه با استفاده از POV (خاصیت تداوم دید در چشم انسان) ساخته شده است. فرض کنید ما می خواهیم حرف A را نمایش دهیم، شما می توانید نحوه نمایش آن را در تصویر زیر مشاهده کنید، در هر لحظه LED ها تنها یک ستون را با روشن شدن خود نمایش می دهند.

در ابتدا LED های ستون اول روشن می شوند، پس از آن ستون ۲ و به همین ترتیب چشمک زدن آنها ادامه پیدا می کند. در کد برنامه تأخیر چند میلی ثانیه ای باید در بین روشن شدن ستون ها قرار داده شود که در برنامه ما این تأخیر یک میلی ثانیه است.

تمام این روند ( روشن شدن ستونها یکی پس از دیگری) می تواند یک حرف الفبا را کامل نمایش دهد. سرعت موتور به اندازه کافی زیاد است که چشمهای ما نمی تواند متوجه چشمک زدن LED ها شود ( به علت خاصیت پایداری دید در چشم).

در این مدار، همچنین یک جفت IR LED و یک فتودیود استفاده شده است. هنگامی که این دو جفت از مقابل بخش نوار سفید ( که در شکل زیر نشان داده شده است)، میکروکنترلر آردوینو این نقطه را به عنوان یک محل آغازی شناسایی میکند و LED ها چشمک زدن خود را بر طبق متن آغاز می کنند. در این روش LED ها در تمام مدت با یک الگو چشمک می زنند و ما میتوانیم متن نمایش داده شده را بر روی آن مشاهده کنیم.

عیب یابی

اگر LED ها در هنگامی که کاغذ سفید در مقابل IR LED و فتودیود قرار میگیرد روشن نشدند، مقدار قرار داده شده در خط ۲۳ کد برنامه را تغییر دهید.

اگر LED ها در هنگامی که کاغذ سیاه در جلوی IR LED و فتودیود قرارمیگیرد شروع به چشمک زدن کردند، مقدار قرار داده شده در خط ۲۳ کد برنامه را تغییر دهید.

عکس های نهایی

نمایش فیلم نهایی خروجی دستگاه

منبع

خلاصه مطلب

صفحه نمایش گردان LED بسازید

عنوان مطلب

صفحه نمایش گردان LED بسازید

توضیح کوتاه

صفحه نمایش گردان LED با استفاده از آردوینو بسازید

نویسنده


سید علی طلاکش

ساختنی

بیشتر بخوانید:لینک منبع

مطلب دستگاه چرخ LED گردان یا صفحه نمایش گردشی LED با استفاده از آردوینو در سایت مفیدستان.


لینک منبع و پست :دستگاه چرخ LED گردان یا صفحه نمایش گردشی LED با استفاده از آردوینو
http://mofidestan.ir/%d8%af%d8%b3%d8%aa%da%af%d8%a7%d9%87-%da%86%d8%b1%d8%ae-led-%da%af%d8%b1%d8%af%d8%a7%d9%86-%db%8c%d8%a7-%d8%b5%d9%81%d8%ad%d9%87-%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4-%da%af%d8%b1%d8%af%d8%b4%db%8c-led/


نوشته شده در : چهارشنبه 1 آذر 1396  توسط : وبلاگ .    نظرات() .

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic